Division One: Leaders Mwatate United, Eldoret Youth face tough away fixtures

0
Eldoret Youth Division One League
Eldoret Youth players pose for a team photo before a past FKF Cup match against Kariobangi Sharks at the Nyayo National Stadium

FKF Division One League Zone A leaders Mwatate United and their Zone B counterparts Eldoret Youth will be up against Naivas FC and Bungoma Superstars respectively, away from home.

Mwatate United’s match, set to be played at the Sameer Grounds on Mombasa Road, will be played on Sunday, April 15, 2018. Eldoret Youth’s tie in Bungoma, on the other hand, has been slated for Saturday, April 14, 2018, at the Kanduyi Stadium.

Eldoret Youth is the only side yet to taste defeat in Zone B, having won five times and shared the spoils twice.

In Zone A, Mwatate United, as well as second placed Fortune Sacco, are the two sides yet to taste defeat. Fortune Sacco has won six matches (including an abandoned match against Mitunguu FC that was ruled in favor of the former). The team is only one-point shy of leaders Mwatate United, albeit with a match in hand.

Also Read: Vihiga Queens, Thika Queens set to face off in WPL round 8

Full Fixtures

Zone A

Saturday, April 14, 2018

  1. Tiki FC vs MOSCA (Cess Maracana Grounds, 3 pm)
  2. Vegpro vs Liberty Sports Academy (Longonot Horticulture Grounds, 1 pm)
  3. Green Berets vs Commercial (K.U. Grounds, 3 pm)
  4. Savannah Cement vs Strathmore University (Savannah Complex, 3 pm)

Sunday, April 15, 2018

  1. Ligi Ndogo vs Fortune Sacco (Camp Toyoyo, 11 am)
  2. Mitunguu United vs SS Assad (Mitunguu Pri. School Grounds, 3 pm)
  3. Naivas FC vs Mwatate United (Sameer Grounds, 3 pm)

Zone B

Saturday, April 14, 2018

  1. Bondo United vs Shabana (Jaramogi Oginga Odinga University, 1 pm)
  2. Bungoma Superstars vs Eldoret Youth (Kanduyi Stadium, 1 pm)
  3. Transfoc vs Kisumu Hot Stars (Kenyatta Stadium, Kitale, 1 pm)

Sunday, April 15, 2018

  1. Nyakach United vs Poror Mote (Bodi Sec. School Grounds, 1 pm)
  2. Transmara Sugar vs Raiply (Enoosaen Sec. School Grounds, 1 pm)
  3. Joseph’s Academy vs Timsales (Afraha C Grounds, 1 pm)
  4. Griffin vs Silibwet (Moi Stadium, Kisumu, 1 pm)

Also Read: Kenya set to face Burundi in CECAFA U17 tournament opener