FKF President Nick Mwendwa sends off Rising Stars to CECAFA U20 Championships

FKF President Nick Mwendwa sends off Rising Stars to CECAFA U20 Championships

Share this article

Football Kenya Federation president Nick Mwendwa has today given Rising Stars a pep talk before they leave for the CECAFA U20 Championships in Arusha Tanzania.

He also hosted a send-off dinner for the team as they begin their voyage to the regional showpiece on Saturday early morning.

“As we go to the CECAFA U20 championships, let us take up the challenge brought by other competing teams and go for the win,” said FKF President Nick Mwendwa.

The Coach Stanley Okumbi led team pitched camp at the Kenya School of Government for the last two weeks in preparation for the CECAFA tournament set to commence on Sunday, November 22 and will end on December 6, 2020.

Rising Stars have been pooled in Group C of the tournament alongside Ethiopia and Sudan of the regional showpiece and will have their first game against Ethiopia on Monday, November 23, 2020, at the Sheikh Amri Abeid grounds.

The team is hoping to return home with a positive result from the CECAFA U20 Championships and also get to qualify for the Africa Cup of Nations

Also read: Kenya U17 selection process underway ahead of CECAFA U17 Championships

Fixtures

Group Stages

  1. Tanzania vs Djibouti (Sunday, November 22, 2020, Black Rhino Academy, 4:00 pm)
  2. Djibouti vs Somalia (Tuesday, November 24, 2020, Black Rhino Academy, 4:00 pm)
  3. Somalia vs Tanzania (Thursday, November 26, 2020, Black Rhino Academy, 4:00 pm)
  4. South Sudan vs Uganda (Monday, November 23, 2020, Sheikh Amri Abeid, 4:00 pm)
  5. Uganda vs Burundi (Wednesday, November 25, 2020, Sheikh Amri Abeid, 1:00 pm)
  6. Burundi vs South Sudan (Friday, November 27, 2020, Sheikh Amri Abeid, 4:00 pm)
  7. Ethiopia vs Kenya (Monday, November 23, 2020, Sheikh Amri Abeid, 1.00 pm)
  8. Sudan vs Ethiopia (Wednesday, November 25, 2020, Sheikh Amri Abeid, 4:00 pm)
  9. Kenya vs Sudan ( Friday, November 27, 2020, Sheikh Amri Abeid, 1:00 pm)

Semi-finals

  1. Winner Group B vs Winner Group C (Monday, November 30, 2020, Black Rhino Academy, 12 noon)
  2. Winner Group A vs Best Loser (Monday, November 30, 2020, Black Rhino Academy, 3:30 pm)

Finals

  1. Third place Playoff (Wednesday, December 2, 2020, Black Rhino Academy, 12 noon)
  2. Final (Wednesday, December 2, 2020, Black Rhino Academy, 3:30 pm)

Also Read: Coast region takes part in countrywide Kenya U17 team selection


Share this article

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0