Harambee Stars final squad for CECAFA Senior Championships named

Harambee Stars final squad for CECAFA Senior Championships named

Share this article

Harambee Stars coach Francis Kimanzi has named the final squad for the upcoming CECAFA Senior Championships set to kick off this weekend in Kampala, Uganda.

The coach has given Sweden based Anthony Wambani a chance in the team, with yet another notable inclusion being Western Stima custodian and set-piece taker, Samuel Odhiambo.

Wazito prodigy Musa Masika, Kakamega Homeboyz’s Moses Mudavadi, and Mathare United quartet of Andrew Juma, Kevin Kimani, David Owino and Roy Okal have also made the final squad.

The team jets out on Friday, at 1 pm. The tournament, meanwhile, has been reorganized after the withdrawal of Ethiopia, Rwanda and the DRC, Kenya being pooled in Group B alongside Tanzania, Sudan and Zanzibar.

Group A is comprised of hosts Uganda, Burundi, Somalia, Djibouti and Eritrea.

Top two teams in each group will proceed to the semifinals, slated for Tuesday, December 17, 2019, in Kampala.

Also read: Full house in Harambee Stars camp ahead of CECAFA Championships

Final Squad

Goalkeepers

Timothy Odhiambo (Ulinzi Stars), Samuel Odhiambo (Western Stima)

Defenders

Johnstone Omurwa (Wazito), Joash Onyango (Gor Mahia), Daniel Sakari (Kariobangi Sharks), Andrew Juma (Mathare United), David Owino (Mathare United), Samuel Olwande (Kariobangi Sharks)

Midfielders

Anthony Wambani (Vasalunds IF), Roy Okal (Mathare United), Kenneth Muguna (Gor Mahia), Musa Masika (Wazito), Abdallah Hassan (Bandari), Moses Mudavadi (Kakamega Homeboyz), Lawrence Juma (Gor Mahia), Whyvone Isuza (AFC Leopards), Kevin Kimani (Mathare United), Cliffton Miheso (Gor Mahia)

Forwards

Oscar Wamalwa (Ulinzi Stars), Timothy Otieno (Tusker)

Also Read: CECAFA Senior Championships fixtures revised, Harambee Stars to kick off campaign against Tanzania

Fixtures

Group Stages

  1. Djibouti vs Somalia (Saturday, December 7, 2019, Kampala)
  2. Uganda vs Burundi (Saturday, December 7, 2019, Kampala)
  3. Zanzibar vs Sudan (Sunday, December 8, 2019, Kampala)
  4. Kenya vs Tanzania (Sunday, December 8, 2019, Kampala)
  5. Burundi vs Eritrea (Monday, December 9, 2019, Kampala)
  6. Somali vs Uganda (Monday, December 9, 2019, Kampala)
  7. Sudan vs Kenya (Tuesday, December 10, 2019, Kampala)
  8. Tanzania vs Zanzibar (Tuesday, December 10, 2019, Kampala)
  9. Eritrea vs Uganda (Wednesday, December 11, 2019, Kampala)
  10. Burundi vs Djibouti (Wednesday, December 11, 2019, Kampala)
  11. Djibouti vs Eritrea (Friday, December 13, 2019, Kampala)
  12. Eritrea vs Somali (Friday, December 13, 2019, Kampala)
  13. Kenya vs Zanzibar (Saturday, December 14, 2019, Kampala)
  14. Sudan vs Tanzania (Saturday, December 14, 2019, Kampala)
  15. Somali vs Burundi (Sunday, December 15, 2019, Kampala)
  16. Uganda vs Djibouti (Sunday, December 15, 2019, Kampala)

Semifinals

  1. Winner Group A vs Runners-up Group B (Tuesday, December 17, 2019, Kampala)
  2. Winner Group B vs Runners-up Group A (Tuesday, December 17, 2019, Kampala)

Finals

  1. Third place Playoff (Thursday, December 19, 2019, Kampala)
  2. Final (Thursday, December 19, 2019, Kampala)

Also Read: FKF unveils OdiBets as grassroots county leagues partner in KES 127 Million deal


Share this article

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    Why is Nicholus Kipkirui left out

  • DISQUS: 0